Načela znanstvenoga istraživanja i medicine utemeljene na dokazima dijelom su pristupa cjelokupnom postupku podučavanja na medicinskom fakultetu. Osnovni cilj nastave kolegija „Uvod u znanstveni rad“ jest osposobiti studenta medicine, budućeg liječnika, za kritičku evaluaciju svojeg i tuđeg rada primjenom stručno i znanstveno utemeljenih postupaka. Pored toga, nastava će studentu dati osnovna znanja i vještine za samostalno dizajniranje jednostavnijih istraživanja u službi unapređenja kvalitete vlastitog istraživanje i prakse. Preduvjet za to jest usvajanje znanja, vještina i stavova za kritičko čitanje stručne i znanstvene literature kako bi mogli razumjeti postupke medicine temeljene na znanstvenim spoznajama (engl. evidence based medicine).
UVOD U ZNANSTVENI RAD U MEDICINI se po novome nastavnom programu smješta na drugu i petu godinu medicine, a ujedinjuje se s dva druga predmeta - Medicinskom statistikom i Medicinskom informatikom. Svaki od tih predmeta važni je metodološki predmet u studiju medicine i svaki od njih važan je kako za promicanje znanstvene metode tako i ostvarivanje koncepta medicine utemeljene na dokazima. Stoga je nastava iz kolegija „Uvod u znanstveni rad“ (UZR) u novoj shemi nastave organizirana vertikalno - I. dio (UZR1) ima 5 sati nastave na II. godini studija, a ostatak kolegija (UZR II) ima sveukupno 25 sati nastave koja se prožima s nastavnim gradivom dvaju kolegija - „Medicinske statistike“ i „Medicinske informatike“ na 5. godini studija. Sveukupni fond sati iznosi 30 kao što je prikazano:
Broj sati predavanja: 10+2 (UZR1)
Broj sati seminara: 6
Broj sati vježbi: 9+3 (UZR1)
Ukupan broj sati: 30 (UZR1 + UZR2)
Prvi dio kolegija Uvod u znanstveni rad i odvija se u sklopu turnusa Temelji neuroznanosti.
Broj turnusa: 2
Datum održavanja turnusne nastave:
Na kraju vježbe provjerit će se znanje rješavanjem praktičnog problema, pa će to ujedno biti i kolokvij iz tog dijela nastave, što će biti preduvjet za polaganje završnog ispita iz UZR na 5. godini studija.
Prof. dr. sc. Drago Batinić